بازرسی هایی که هر راننده باید انجام دهد

همیشه در برخورد با هر مشکلی پیشگیری بهتر از درمانه و برای مواجه شدن با خرابی های ماشین هم همینطوره برای مثال اگر روغن موتور رو چک نکنیم و سطح روغن موتور کم بشه و توجه نکنیم تو مرحله بعدی چراغ روغن رو روشن میکنه و اگر ما باز هم بهش توجه نکنیم موتور دچار اسیب جدی داخلی و سوختن یاتاقان های میل لنگ و در نهایت به اصطلاح ماشین یاتاقان میزنه و هزینه بالایی رو در بر داره واسمون پس با چک کردن بعضی از موارد ساده میتونیم از بسیاری از هزینه ها پیشگیری کنیم.

1.بازدید آب رادیاتور

معمولا به طور میانگین هر هفته یک بار باید اب رادیاتور چک بشه و نهایتا حداکثر هر ماه 1 بار و در خودروهای جدید برای بازدید سریع تر و ساده تر یک چراغ در پشت امپر برای کم بودن سطح اب رادیاتور به رنگ زرد قرار دارد.

2.چک کردن باد چرخها

معمولا به طور میانگین هر هفته یک بار باید میزان باد لاستیک ها چک بشه و نهایتا حداکثر هر ماه 1 بار و در خودروهای جدید برای بازدید سریع تر و ساده تر یک چراغ در پشت امپر برای کم بودن میزان باد لاستیک ها به نام TPMS به رنگ زرد قرار دارد.

3.سطح روغن موتور

معمولا به طور میانگین هر هفته یک بار باید سطح روغن موتور چک بشه و نهایتا حداکثر هر ماه 1 بار و در خودروهای جدید برای بازدید سریع تر و ساده تر صفه نمایشگر کیلومتر در پشت امپر میزان سطح روغن موتور را با مربع و یا خط در پشت آمپر نشان میدهد.

4.سطح روغن ترمز

برای روغن ترمز بهتر است با هر بار مراجعه به تعویض روغن از سرویس کار درخواست کنید سطح روغن ترمز را به صورت چشمی چک کند و اگر روغن ترمز کم باشد چراغ ترمز دستی در پشت امپر حتی پس از خواباندن ترمز دستی روشن میماند و اگر سطح روغن ترمز کم بود لطفا سریعا اقدام به ریختن روغن ترمز نکنید و قیبل از این کار میزان لنت های ترمز را برسی کنید چونکه به احتمال خورده شدن لنت سطح روغن ترمز کاهش یافته باشد و یا به علت نشت روغن ترمز سطح ان کاهش یافته باشه.

5.سیستم روشنایی

سیستم روشنایی شامل چراغ های جلو و چراغ خطر های عقب مه شکن جلو و عقب و چراغ های ترمز و راهنما است که به طور معمول هر هفته و یا حداکثر هر ماه یک بار چک شود و اگر چراغ های راهنما خودرو تند تند بزند نشان از ان است که یکی از لامپ های راهنما در سمتی که راهنما تند عمل میکند دچار اسیب و یا سوختگی شده است.

و در اخر به شما توصیه میکنم که دفترچه یادداشتی در خودرو داشته باشید برای یادداشت سرویس ها با ذکر تاریخ و نوع سرویس تا اطلاعات کامل و جامعی از انچه که به خودرو شما گذشته است را برای خودتان و سرویس کارتان در دسترس داشته باشید